Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yangın Kapıları

Normal kapılar sadece iç merdivenlerin dışarı ile temas sağlar. Dayanıklılık olarak yangın kapısı daha sağlam bir yapıya sahiptir. Bunun temel nedeni ise patlama veya yangının yayılma durumunda kişileri korumaktır. Yangın kapısı, yangının derecesine aldırmaz ve mükemmel koruma sağlar. Bu nedenle yeni yapılan tüm binalarda yapılması için yönetmeliği bulunuyor.

Günümüzde yangınla alakalı her alanda önlemler alınmaktadır. Bu önlemlerden en bilindiği olan yangın merdivenleri her ne kadar güven sağlasa da gerekli oranda büyük yangınların önüne geçememektedir. Bu nedenle artık yeni yeni kullanılmaya ve yayılmaya başlayan yangın kapıları güvenlik önlemi olarak yangın merdivenlerinin önüne geçmiştir. Çift kanatlı yangın kapısı genel olarak daha fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi çift kanatlı yangın kapısının olası bir yangından sonra tek kanatlı yangın kapısından daha fazla insanı kolaylıkla tahliye edebilecek olmasıdır. Genel olarak insan yoğunluğuna göre hangi kapının o alanda kullanılacağı değişmektedir.

Özellikleri:

  • Daha geniş bir yapısı vardır ve bu sayede yangın anında hızlı çıkış imkanı sağlar,
  • Daha dayanıklı ve patlamalara karşı dirençlidir,
  • Kırılmaz yapıya sahiptir,
  • Çeşitli türleri bulunuyor,
  • Dışarıda yer alan yangın merdivenlerine geçiş imkanı sağlıyor.
  • Bugün en çok korkulan risk sınıfları deprem ve yangınlardır. Yangınlarda, binanın yapı gücü, insan tahliye akışı ve yangının yayıldığı alanların kontrol edilmesi hayati önem taşır.
  • Yangın eşittir zamandır. Zaman ile yarışırken uygun şekilde montajı yapılmış yangına dayanıklı kapılardan geçerek etkilenen bölgeyi terk etmek acil tahliye sırasında bize değerli ve yaşama tutunmak için zaman kazandıracaktır.
  • Olası bir yangın felaketinden sonra yangın alanını en kısa sürede zararsız bir şekilde terk etmek için yangın kapısı kullanımı şarttır. Bunun için yangına uzun süre dayanıklı ve kaliteli yangın kapısı tercih etmeniz gerekmektedir.